Wróżby z Tarota


Idź do treści

Kalendarz Tarofidesa

Nauka Tarota

Kalendarz Tarofidesa
(określenie czasu w kartach tarota - Arkana Małe)

Istnieje wiele systemów określania czasu w kartach tarota i być może jest podobny do tego, ale nic takiego nie znalazłem. Nie sposób sprawdzić wszystkich źródeł.

Jak to działa?

Otóż to nie jest tak, że losujesz karty i potem sięgasz do jakiejś ściągawki danego systemu i sprawdzasz czas. Tak to nie działa. Najpierw dany system określania czasu należy przyswoić, a więc przynajmniej jeden raz dokładnie przeczytać daty przypisane każdej karcie. Podobno dla podświadomości 1 raz wystarczy, ale kilka razy nie zaszkodzi. Ułóż karty, wyciągaj kolejno i (najlepiej na głos) wypowiedz jaka to karta tarota i jaki czas określa. Np. „8 denarów to trzecia dekada lutego, dni 21-28 (29)”

Podobne systemy np. tzw. kalendarz Kolesowa(de facto Zakon Złotego Brzasku) opierają się na kalendarzu astrologicznym, który jest trudny do przeliczenia i nie odpowiada pełnym dniom. Rok podzielony jest na 360 stopni, a mamy ok. 365 dni. Na czym polega „trik” tego kalendarza? Sztuczka polega na nierównych okresach, niektóre „dekady” maja 11 dni, a trzecia dekada lutego 8 albo 9 dni, większość ma normalnie 10 dni. Drugim sprytnym rozwiązaniem jest przypisanie Asom tylko po jednym dniu. Miesiąc ma 3 dekady, a pora roku 3 miesiące, daje to 9 kart na każdą porę roku, od dwójki do dziesiątki. Wyodrębnienie Asów dało możliwość konstrukcji prostego systemu, który łatwo nawet nauczyć się na pamięć.

Buławy -
wiosna, Kielichy - lato, Miecze - jesień, Denary - zima

Asy wskazują na pierwszy dzień (początek) danej pory roku, ponieważ asy to karty początków.
Król wskazuje na określoną porę roku, jest władcą danego żywiołu, więc jakby rządzi przez całą porę roku (np. Król buław, to wiosna)

Paź wskazuje pierwszy miesiąc danej pory roku.
Rycerz wskazuje drugi miesiąc danej pory roku.
Kólowa wskazuje trzeci miesiąc danej pory roku.

(karty liczbowe) wskazują kolejne dekady (10 dni). W tym systemie nie każda
„dekada” ma 10 dni!Pobierz kalendarz Tarofidesa (pdf) wydrukuj i stosuj ;-)

Dostępny również na Chomiku
Jak nie masz, to możesz założyć darmowe konto na chomikuj.pl

Start | Wróżby z tarota | Tarofides | Cena wróżby | Tarot forum | Nauka Tarota | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego